Hubo Sp. z o. o.

Transport roślin Hubo
Kategorie
Blog

Transport roślin – czy wymaga zastosowania chłodni?

Transport roślin jest procesem złożonym i wymaga zastosowania pewnych rozwiązań, dzięki którym zapewnione będzie ich bezpieczeństwo podczas przewozu do miejsca docelowego. Jednym z czynników gwarantujących właściwy standard tego procesu jest zastosowanie chłodni. 

Transport roślin – dlaczego warto zastosować chłodnię?

Rośliny są towarem niezwykle wrażliwym, co oznacza, że należy obchodzić się z nimi w sposób delikatny przy zachowaniu wszelkich dostępnych środków ostrożności. Niezależnie zatem, czy transport ma odbywać się z okazji jakiejś okoliczności, czy też na dużą skalę, należy zadbać o odpowiednie warunki przewozu. 

Decydując się na wysyłkę roślin za granicę, mając na uwadze konieczność zachowania ich naturalnej świeżości, żywotności, a także odpowiedniego wyglądu, warto skorzystać z możliwości transportu chłodniczego międzynarodowego. Zbyt wysoka temperatura podczas przewozu roślin lub nagłe zmiany temperatur niekorzystnie wpłyną na ich jakość, gdyż może doprowadzić to do zwiędnięcia, nienaturalnej zmiany koloru bądź zgnicia transportowanych kwiatów.

Kwiaty do transportu chłodniczego międzynarodowego należy odpowiednio przygotować poprzez ich chłodzenie wstępne, które jest wskazane do każdego rodzaju roślin. Pozwala to na zabezpieczenie ładunku przed jego zaparzeniem podczas przewozu szczególnie podczas pokonywania długich tras.

Na czym polega chłodzenie wstępne? To umieszczenie roślin w chłodni na kilka godzin bez opakowań transportowych, a więc kartonów lub folii. 

Sama chłodnia również wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim musi zostać ona dokładnie wyczyszczona po poprzednim transporcie. Dotyczy to konieczności usunięcia wszelkich materii organicznych. Kwiatów nie wolno transportować z warzywami takimi jak pomidory, papryka, seler oraz owoce, ze względu na wydzielany przez nie etylen. 

Oczywiście sam transport chłodniczy międzynarodowy nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa przewożonego ładunku roślinnego. Istotnymi elementami wspomagającymi zapewnienie właściwych warunków do drogi jest wykorzystanie odpowiednio dostosowanych w tym celu transporterów. Można do nich zaliczyć:

  • wózki duńskie;
  • skrzynki z przegródkami na kwiaty doniczkowe i cięte;
  • proste skrzynki na kwiaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.