Hubo Sp. z o. o.

Transport roślin Hubo
Kategorie
Blog

Jak zabezpiecza się towary na czas transportu chłodniczego?

Pewne towary w łańcuchu dostaw wymagają szczególnego przechowywania, tak aby mogły w nienaruszonym stanie dotrzeć do miejsca docelowego. Jednym z większych wyzwań logistycznych, jeśli chodzi o transport produktów, jest zapewnienie im odpowiedniej, stałej temperatury, szczególnie w przypadku transportu chłodniczego międzynarodowego. Produkty, które wymagają chłodzenia, są w stanie zachować swoje właściwości, tylko jeśli dostawcy będą przestrzegać ścisłych zasad ich składowania.

Sposoby zabezpieczenia towaru w transporcie chłodniczym

Pierwszym krokiem do przewiezienia towaru wymagającego niskiej temperatury jest zadbanie o transport chłodniami. Należy wyposażyć się w pojazdy posiadające chłodnie, którymi można przewieźć produkty, takie jak żywność czy leki. Przewożony towar zabezpiecza się też specjalnymi opakowaniami zatrzymującymi zimno. Najlepiej jest stworzyć kilka warstw izolacyjnych. Materiałem, który jest często stosowany w procesie izolacji temperatury, jest poliuretan. Pojazd z agregatem chłodniczym powinien być izolowany od temperatury na zewnątrz materiałem takim jak styropian, a do tego sam agregat w środku transportu powinien być często sprawdzany pod względem technicznym, tak aby upewnić się, że newralgiczny towar nie ulegnie zepsuciu w drodze. 

Kontenery chłodnicze

Oprócz samego transportu chłodniami ważne jest odpowiednie zadbanie o temperaturę produktu także po rozładowaniu, czy w trakcie oczekiwania na zmianę transportu. Stąd tak ważna wydaje się pomoc odpowiednich kontenerów chłodniczych. Kontener chłodniczy może być częścią pojazdu gotową do użytku stacjonarnego po podłączeniu do prądu lub stałą częścią przestrzeni magazynowej, do której zostanie przeniesiony produkt. Typowy kontener może zapewnić temperaturę do -30°C. Jeśli potrzebne jest środowisko o niższej temperaturze, pomocny może być ciekły azot lub suchy lód, które wymagają jednak specjalnych zbiorników. 

Podsumowanie

Logistyka przewozu produktów w niskich temperaturach wymaga specjalnego przygotowania. Należy zapewnić produktom transport chłodniami odizolowanymi od temperatury na zewnątrz. Dodatkowo produkty powinny być zabezpieczone materiałem termoizolacyjnym. W trakcie przeładowania ważne jest, aby towar znajdował się w kontenerze chłodniczym podłączonym do źródła energii. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.