Hubo Sp. z o. o.

Kategorie
Blog

Transport roślin doniczkowych po drogach Europy – jakie warunki musi zapewnić przewoźnik?

Istnieją różne sytuacje, w których zachodzi konieczność przetransportowania roślin doniczkowych na terenie Europy. Może to być np. przeprowadzka czy dystrybucja towarów za granicę. Warto jednak pamiętać, że trzeba przy tym stosować się do określonych zasad, nie wszystkie rośliny można również legalnie przewozić. Najlepiej korzystać z usług przewoźników, którzy dbają o zapewnienie produktom odpowiednich warunków, a także o przeprowadzenie całego procesu w sposób legalny. O czym muszą więc wiedzieć przewoźnicy?

Transport roślin i produktów roślinnych z Polski do krajów członkowskich Unii Europejskiej

Można transportować rośliny z Polski do państw członkowskich UE, lecz należy zwrócić uwagę na obowiązujące w danym kraju przepisy dotyczące przewozu gatunków zagrożonych lub produktów z nich otrzymanych oraz bardzo surowe, nowe wymagania fitosanitarne. Niektóre gatunki wymagają posiadania pozwolenia, a większość – paszportu roślin bądź świadectwa fitosanitarnego. Przewóz nie podlega odprawie celnej ani konieczności dokonania zgłoszenia celnego.

Transport roślin do Polski z krajów członkowskich Unii Europejskiej

Zgodnie z zasadą swobodnego przepływu towarów, tylko niektóre rośliny i produkty roślinne muszą posiadać właściwe dokumenty fitosanitarne. Wszystkie rośliny przeznaczone do sadzenia muszą jednak mieć paszport roślin. Czasami zakup i sprzedaż roślin z gatunków CITES wiążą się z koniecznością posiadania lub pozyskania dokumentów wskazujących na legalne pochodzenie tych roślin i autoryzujących prowadzenie działań komercyjnych.

Import roślin z państw spoza Unii Europejskiej

Rośliny i produkty roślinne, które nie pochodzą z państw członkowskich UE, muszą przejść graniczną kontrolę sanitarną w punkcie wwozu na granicy Unii. Nie wolno wwozić roślin, owoców, warzyw, kwiatów i nasion bez świadectwa fitosanitarnego, jeśli nie pochodzą one ze Szwajcarii lub Liechtensteinu. Świadectwo nie obowiązuje jedynie w przypadku bananów, orzechów kokosowych, daktyli, ananasów i durianów.

Transport drogowy roślin

Jeśli transportem drogowym przewożone są większe rośliny doniczkowe, na ogół stosuje się naczepy typu firanka oraz chłodnia. Te pierwsze mogą zostać załadowane z obu boków, a dach rozsuwa się w dwie strony, dzięki czemu można transportować nawet duże drzewa. W trakcie transportu plandeka zapewnia możliwość uchylenia kurtyn, dzięki czemu przepływa na niej powietrze, a rośliny pozostają w lepszym stanie. Chłodnia przeznaczona jest natomiast dla roślin, które muszą przebywać w określonej temperaturze.

W jakich warunkach powinny być przewożone rośliny?

Przed przewozem roślin należy sprawdzić ich stan. Jedna chora roślina może zarazić inne, szczególnie te znajdujące się w tym samym kartonie. Rośliny powinny zostać zabezpieczone dzień przed transportem. Najlepiej umieścić je w dużych, wytrzymałych tekturowych kartonach. W przypadku przewozu kilku roślin w jednym kartonie trzeba zabezpieczyć je papierem pakowym bądź gazetami, dzięki czemu nie przemieszczą się. Pudełko powinno pozostać otwarte do chwili załadunku. Kwiaty najlepiej przewozić w nietłukących donicach. Opakowania należy czytelnie oznakować, a w górnej części wyciąć otwory wentylacyjne i dopiero wtedy zakleić pudła. Po dostarczeniu roślin, muszą one zostać delikatnie rozpakowane i nie być umieszczane w świetle słonecznym przez kilka dni. Trzeba je przyzwyczaić do promieni słonecznych stopniowo, by uniknąć szoku termicznego.

Transport powinien odbywać się w temperaturze między 10 a 14 stopni Celsjusza. Za niska temperatura wpływa na opadanie pąków i kwiatów oraz powstawanie plam na liściach, natomiast za wysoka – na wysuszanie rośliny. Rośliny doniczkowe i kwiaty cięte nie powinny być przewożone równocześnie. Transport musi trwać jak najkrócej, by zachować świeżość roślin. Wysychaniu zapobiegnie samoregulujący się system nawadniania. Woda przeniesie się naturalnie ze zbiornika do rośliny. W takim zbiorniku można zgromadzić zapas wody na 2-3 tygodnie. Czas jest zależny od rozmiaru zbiornika i potrzeb konkretnej rośliny. Można też wykorzystać matę z włókna drzewnego. Jest ona umieszczana między tradycyjną doniczką a ewentualną osłonką bądź podstawką. Mata odpowiada za powstanie swojego rodzaju rezerwuaru wodnego, który z łatwością pochłania, a także oddaje wodę. Dzięki temu rozwiązaniu można ograniczyć konieczność podlewania roślin w sklepie, co natomiast wpływa na przedłużenie trwałości eksponowanego towaru.

Podsumowanie

Rośliny doniczkowe znajdują się w wielu domach i obiektach użyteczności publicznej. Niekiedy muszą zostać przewiezione z jednego kraju do drugiego – trzeba wówczas pamiętać o zapewnieniu im takich warunków, dzięki którym zachowają świeżość po dotarciu na miejsce. Dodatkowo należy przestrzegać zasad wynikających z aktualnych przepisów prawa. Profesjonalny przewoźnik stosuje się do niezbędnych reguł i wie, jak przetransportować rośliny doniczkowe w nienaruszonym stanie.