Hubo Sp. z o. o.

Transport roślin Hubo
Kategorie
Blog

Transport chłodniczy międzynarodowy – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz przewoźnika 

Międzynarodowy transport chłodniczy jest niezbędnym procesem przewozu towarów, które są podatne na szybką utratę jakości, wrażliwe termicznie lub wymagające specjalnych warunków. Do tego rodzaju transportu zaliczają się między innymi owoce, warzywa, mięso, nabiał, środki medyczne czy kwiaty. Aby zachować ich właściwości, świeżość i bezpieczeństwo, konieczne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w trakcie przewozu. Odpowiedzialność za zapewnienie właściwych warunków spoczywa na firmach transportowych, które stają się odpowiedzialne za towar w momencie jego przejęcia.

Czym jest transport chłodniczy?

Transport chłodniczy międzynarodowy to kluczowy element łańcucha dostaw, który polega na przewozie towarów pomiędzy krajami, a nawet kontynentami, przy zachowaniu odpowiednich warunków termicznych, tak aby utrzymać jakość, świeżość i bezpieczeństwo produktów. Dla zapewnienia odpowiednich warunków podczas przewozu artykułów, w tym m.in. produktów spożywczych, zwłaszcza na odległych, międzynarodowych trasach, wykorzystuje się specjalne pojazdy chłodnicze, potocznie nazywane „chłodniami”. To nic innego, jak pojazdy wyposażone w nowoczesne systemy chłodnicze, które utrzymują odpowiednią temperaturę wewnątrz przestrzeni ładunkowej. Utrzymanie prawidłowych warunków termicznych w trakcie transportu chłodniczego międzynarodowego dotyczy nie tylko dla artykułów spożywczych, ale również produktów farmaceutycznych, wyrobów chemicznych i innych artykułów wrażliwych na zmiany temperatury.

Organizacja transportu chłodniczego międzynarodowego

Organizując transport chłodniczy międzynarodowy, należy wiedzieć, że istnieją określone zasady dotyczące doboru odpowiednich chłodni i opakowań do przewozu poszczególnych produktów. Samochody chłodnicze można podzielić na izotermy, chłodnie i lodownie. Izotermy, w kształcie skrzyni, posiadają izolowane ściany, podłogę i dach, co ogranicza wymianę ciepła pomiędzy wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym. Chłodnie natomiast są w stanie obniżyć temperaturę w przestrzeni ładunkowej przy średniej temperaturze zewnętrznej wynoszącej 30°C i utrzymać ją w zakresie od 12°C do -20°C, korzystając z mechanizmu chłodzenia. Lodownie, w odróżnieniu od chłodni, nie używają urządzeń mechanicznych do obniżania temperatury, lecz stosują inne źródła zimna, takie jak lód, suchy lód, płyty eutektyczne czy skroplone gazy.

Wymagana temperatura i opakowania wykorzystywane w transporcie chłodniczym

Przesyłki w międzynarodowym transporcie chłodniczym mogą być transportowane w różnych rodzajach opakowań, takich jak tektura, piana aluminiowa, poliuretan, zimne silniki, kontenery typu Reefer lub specjalistyczne zbiorniki. W zależności od wymagań środowiskowych przewożonych produktów można je podzielić na kilka kategorii temperaturowych, takich jak:

  • Produkty wymagające temperatury od 2°C do 8°C, np. mięso i przetwory mięsne
  • Produkty wymagające temperatury -20°C, np. mrożone kremy (lody)
  • Produkty wymagające temperatury -80°C (suchy lód), np. próbki biologiczne
  • Produkty wymagające temperatury -196°C (ciekły azot), np. materiały niebezpieczne.

Transport chłodniczy międzynarodowy zastosowanie

Transport chłodniczy międzynarodowy jest szeroko stosowany przez wiele przedsiębiorstw z różnych sektorów, które wymagają przewozu towarów w kontrolowanych warunkach temperaturowych. Firmy farmaceutyczne, producenci i dystrybutorzy artykułów spożywczych, producenci kosmetyków, placówki medyczne i hurtownie kwiatowe to tylko niektóre przykłady branż, które korzystają z międzynarodowego transportu chłodniczego. Bez względu na rodzaj przewożonych produktów, ważne jest, aby współpracować z doświadczonym operatorem logistycznym, który posiada odpowiednie wyposażenie i wiedzę techniczną w zakresie transportu towarów wrażliwych na warunki termiczne. 

Dokumentacja i zasady bezpiecznego transportu chłodniczego

Aby transport chłodniczy międzynarodowy był w pełni legalny, wymaga odpowiedniej dokumentacji zarówno od firmy spedycyjnej, jak i kierowcy pojazdu chłodniczego. Należy uwzględnić tutaj dokumenty, takie jak:

  • świadectwo ATP,
  • zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych u kierowcy,
  • pełną dokumentację transportową, m.in. CMR, WZ,
  • wydruk z termografu.

Jedną z kluczowych zasad międzynarodowego transportu chłodniczego jest przestrzeganie norm dotyczących bezpieczeństwa żywności. W przypadku przewozu świeżego mięsa, konieczne jest spełnienie wymogów konwencji ATP, która dotyczy transportu produktów szybko psujących się. Zaś wydruk z termografu może okazać się niezbędny w razie uszkodzenia przewożonego towaru, aby potwierdzić lub obalić winę przewoźnika za zaistniały stan rzeczy. 

Międzynarodowy transport chłodniczy – podsumowanie 

Przedsiębiorstwa z różnych branż korzystają z transportu chłodniczego międzynarodowego, aby dostarczać swoje produkty na globalny rynek. Jest to niezwykle istotny element w łańcuchu dostaw produktów wrażliwych na zmiany temperatury. Odpowiednio zorganizowany proces logistyczny, korzystanie z nowoczesnych pojazdów i monitorowanie temperatury to kluczowe czynniki gwarantujące utrzymanie jakości i świeżości towarów. Aby zapewnić jak najbardziej bezpieczny przewóz produktów, warto zlecić tę usługę doświadczonemu operatorowi logistycznemu. Odpowiednie wyposażenie i stosowna dokumentacja, uprawniającą do międzynarodowego transportu chłodniczego, dają pewność, że cały proces przebiegnie nie tylko legalnie, ale i w pełni profesjonalnie.