Hubo Sp. z o. o.

Transport roślin Hubo
Kategorie
Blog

Transport chłodniczy krajowy – jak wybrać dobrego usługodawcę?

Transport to nie tylko przewóz środków budowlanych, tekstyliów, drobnych czy maszyn lub urządzeń. Transportowane są również medykamenty oraz żywność – w obu przypadkach w czasie ich podróży do miejsca docelowego ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Transport chłodniczy jest bardzo ważny. Tylko jakiego usługodawcę wybrać, aby odbywał się bez większych zakłóceń?

Czym jest transport chłodniczy?

Transport chłodniczy jest specjalnym rodzajem przewozu, w czasie którego konieczne jest utrzymywanie ściśle określonych warunków termicznych, które muszą być regularnie kontrolowane. Bardzo często temperatura przewozu jest dość niska, aby ładunek nie stracił swoich właściwości i nie stał się niezdatny do użytku.

W transporcie chłodniczym wykorzystywane są specjalne pojazdy (kontenery) izotermiczne, wyposażone w agregaty chłodnicze, których parametry można dopasować do typu przewożonego ładunku. Niezależnie od tego, jakie warunki panują na zewnątrz, temperatura w takim aucie nie powinna się zmieniać.

Co przewożone jest w transporcie chłodniczym?

Transport chłodniczy zajmuje się przewozem wszystkich tych towarów, które pod wpływem działania wysokiej temperatury tracą swoje właściwości lub po prostu się psują. Co jest przewożone w tzw. chłodniach? Najczęściej wykorzystywane są do transportu:

  • nabiału,
  • kosmetyków,
  • mięsa,
  • mrożonek,
  • ryb,
  • medykamentów,
  • produktów cukierniczych i garmażeryjnych,
  • warzyw i owoców,
  • lodów,
  • produktów chemicznych specjalnego przeznaczenia.

Warto wiedzieć, że może zdarzyć się tak, ze w chłodniach przewożone są produkty, które tak naprawdę tego nie wymagają. Taki transport jest często stosowany wtedy, gdy konsument z założenia ma już otrzymać gotowy do użycia produkt.

Rodzaje chłodni w transporcie

Przy wyborze usługodawcy należy kierować się wieloma czynnikami. Zanim jednak wybrana zostanie najlepsza oferta, warto wiedzieć, że w polskim transporcie funkcjonują trzy podstawowe rodzaje chłodni. Pierwszy typ to izotermy. Ze względu na to, że takie pojazdy nie mają własnego systemu chłodzenia, wymagają zastosowania dodatkowych narzędzi. W tym przypadku dużą zaletą jest to, że ściany wykonane są z materiałów, które izolują temperaturę na dość długi czas. Izotermy polecane są kierowcom przewożącym napoje, owoce czy warzywa na krótszych dystansach.

Pojazdy chłodnicze wyposażone w agregat lub urządzenie adsorpcyjne pozwalają na utrzymanie we wnętrzu temperatury sięgającej nawet -20°C. Będą zatem niezawodne do przewozu mrożonek, leków czy nabiału. 

Lodownie to rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują najlepszych rozwiązań. W takich pojazdach temperatura może spaść nawet poniżej 30°C. Jest to najlepsze rozwiązanie w transporcie na długich trasach.

Krajowe normy transportu

Zarówno międzynarodowe jak i krajowe prawo określają, jak powinien wyglądać transport chłodniczy. Jeżeli przewożona jest żywność, zanim dojdzie do transportu niezbędne jest uzyskanie potwierdzenia możności odbycia kursu w Powiatowym  Inspektoracie Sanitarnym lub skierować zgłoszenie do Inspektoratu Weterynaryjnego. Kierowca pracujący przy transporcie chłodniczym musi mieć ważną książeczkę sanepidowską.

Jak wybrać dobrego usługodawcę w transporcie krajowym chłodniczym? 

Wybierając ofertę przedsiębiorstwa zajmującego się transportem chłodniczym, aby wybrać tę najlepszą, należy mieć na względzie kilka dość istotnych czynników.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na renomę oraz doświadczenie usługodawcy. Jeżeli jest taka możliwość, dobrze jest zapoznać się z opiniami od innych klientów lub zapoznać się z referencjami czy recenzjami.

Pozytywne opinie to nie wszystko. Rzetelny usługodawca oferujący transport chłodniczy powinien również dysponować bardzo dobrym sprzętem. Flota pojazdów powinna być utrzymana w nienagannym stanie, regularnie serwisowana. Ponadto musi zawierać systemy, które pozwolą a monitorowanie warunków wewnątrz chłodni. Te zawsze muszą być utrzymywane na właściwym poziomie, aby ładunek nie stracił swoich właściwości i po zakończeniu transportu był zdatny do użycia.

Przy wyborze usługodawcy na transport chłodniczy nie bez znaczenia jest też to, czy firma posiada niezbędne certyfikaty i dokumenty potwierdzające, że prowadzona działalności jest całkowicie zgodna z obowiązującymi w kraju przepisami. Koniecznie należy sprawdzić, czy przewoźnik może pochwalić się ISO 9001 (jest to system przeznaczony do zarządzania jakością) czy HACCP (istotny w przypadku transportu żywności).

Oczywiście wiele osób będzie zwracało również uwagę na cenę, co niekiedy może być błędem, ponieważ jak się potem okazuje, najtańsza opcja nie zawsze staje się tą najlepszą. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim doświadczeniem usługodawcy, jego wiedzą i zapleczem technologicznym.

Przy wyborze usługodawcy można zwrócić również uwagę na to, czy oferta obejmuje dodatkowe usługi (zamrażanie, etykietowanie, sortowanie, przechowywanie, ładunek/rozładunek towaru). Jeżeli tak jest, skorzystanie z oferty usługodawcy z bogatym pakietem usług może być bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.