Transport drogowy towarów to jedna z najpotężniejszych gałęzi gospodarki w Polsce. Według danych GUS w 2019 r. jego udział w przewozach ładunków wszystkimi rodzajami transportu stanowił 86,5%. Zapotrzebowanie na usługi przewozowe stale wzrasta, do czego przyczyniła się między innymi zmiana zachowań konsumenckich – coraz więcej osób korzysta z zakupów online, licząc na szybką i terminową dostawę. Sprawdźmy, jakie wyzwania czekają transport drogowy towarów w najbliższych latach.
Walka z globalnym ociepleniem
W interesie nas wszystkich leży ograniczenie emisji CO2. Przedstawiciele firm transportowych chcą zmniejszyć ślad węglowy transportowanych towarów poprzez poszerzenie floty o auta niskoemisyjne. Wielu z nich jest gotowych na zakup lub wynajęcie samochodów elektrycznych, hybrydowych lub hybrydowych typu PHEV. Zachętą mogą być obiecywane przez rząd dopłaty dla aut elektrycznych oraz rozbudowa stacji ładowania baterii. Nie bez znaczenia są także regulacje prawne, które umożliwiają samochodom niskoemisyjnym sprawne poruszanie się w przestrzeni miejskiej. Kierowcy tych pojazdów mogą np. korzystać z buspasa lub wjeżdżać do stref niedostępnych dla aut spalinowych (np. centra dużych miast).
Rozwój rynku e-commerce
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu konsumentów przekonało się do zakupów online. Oczekują jednak, że zamówiony towar dojdzie szybko – wielu kupujących jest gotowych nawet zapłacić więcej za usługę, byle jak najszybciej dostać swoją przesyłkę. Wiele miejsca w transporcie drogowym towarów poświęca się logistyce ostatniej mili. To ostatnie ogniwo łańcucha dostaw – jego sprawne działanie jest gwarancją szybkiego i terminowego dostarczenie towaru (często wykorzystuje się na tym etapie pojazdy elektryczne lub rowery, które są w stanie dotrzeć do odbiorcy szybciej niż inne środki transportu).
Wzrost cen paliwa oraz deficyt kierowców
Jednym ze skutków inwazji Rosji na Ukrainę jest wzrost cen paliwa oraz problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych kierowców. Właściciele firm odpowiedzialnych za transport drogowy towarów są zmuszeni do szukania oszczędności, aby utrzymać się w branży.
Właściciele firm odpowiedzialnych za transport drogowy towarów muszą szybko reagować na zmiany zachodzące w świecie. Nowoczesne systemy informatyczne i komunikacyjne oraz rozwiązanie technologiczne umożliwiają wydajną pracę kierowców, skracają czas dostawy przesyłki oraz przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.