Hubo Sp. z o. o.

Transport roślin Hubo
Kategorie
Blog

Transport drogowy warzyw – najważniejsze informacje

Warzywa i owoce są w naszych warunkach klimatycznych produktami sezonowymi. Zwiększone zapotrzebowanie na usługi transportowe występuje więc w sezonie letnim i jesienią, czyli w warunkach dosyć wysokich temperatur. Zadaniem przewoźnika jest zapewnienie produktom właściwych warunków termicznych oraz zabezpieczenie ich przed uszkodzeniami, na jakie są narażone w czasie transportu. Z tego też względu transport drogowy warzyw nie może odbywać się przypadkowymi pojazdami – najczęściej realizowany jest samochodami chłodniami.

Zachowanie łańcucha chłodniczego

Jednym z obowiązków, jakie stoją przed przewoźnikami warzyw, jest zachowanie łańcucha chłodniczego, czyli zapewnienie warzywom odpowiednio niskiej temperatury, w jakiej utrzymywał ją producent w magazynach. Przewożenie warzyw wrażliwych na zmiany temperatur w zwykłych pojazdach, które nie są wyposażone w chłodnie, naraża je na psucie, gnicie, a także utratę właściwości biochemicznych. Niezbędny jest przewoźnik chłodniczy, który jest w stanie zapewnić ładunkowi odpowiednie warunki termiczne.

Samochody chłodnie nie tylko zapewniają niską temperaturę, ale również pozwalają kierowcy na bieżące jej kontrolowanie i szybką reakcję na wszelkie nieprawidłowości. Warto przy tym pamiętać, ze poszczególne gatunki warzyw mają różne wymagania transportowe, jeśli chodzi o poziom temperatury. Są one zwykle określone w umowie przewozowej przez nadawcę – przewoźnik ma obowiązek stosować się do wszystkich zaleceń.

Jedną z zasad w przewozie chłodniczym jest również unikanie przewożenia w jednym transporcie gatunków niejednorodnych, które wymagają różnych warunków termicznych, a także tych, które mogą negatywnie działać na siebie nawzajem.

Istotny poziom wilgotności

Transport drogowy warzyw wymaga nie tylko zachowania odpowiedniej temperatury, ale również dopilnowania innych parametrów, które mają wpływ na trwałość delikatnych produktów roślinnych. Bardzo ważna jest wilgotność powietrza, która bezpośrednio wpływa na świeżość przewożonych warzyw. Jeśli jest zbyt niska, może powodować więdnięcie, a zbyt wysoki poziom wilgotności powoduje pleśnienie, kiełkowanie, a także zmiana w kolorze i wyglądzie warzyw. Przewoźnik chłodniczy powinien zadbać o odpowiedni poziom wilgoci w komorze chłodni, dostosowany do przewożonego gatunku. Większość warzyw wymaga wilgotności na poziomie około 90-95 procent. Warzywa zielone potrzebują niemal 100 procent wilgotności, natomiast warzywom o dużej trwałości, jak cebula, dynia czy czosnek, wystarczy wilgotność na poziomie 70 procent.

Bezpieczny transport chłodniami

Przewożenie warzyw w samochodach, które nie są wyposażone w chłodnie, możliwy jest wyłącznie w przypadku niektórych gatunków i na dosyć krótkich dystansach. Znaczna większość płodów pochodzących z gospodarstw warzywniczych i sadowniczych wymaga transportu chłodniami. Powinien się on odbywać samochodami chłodniami w kontrolowanej temperaturze od momentu przyjęcia towaru od dostawcy aż do dostarczenia go do odbiorcy. Transport chłodniczy realizowany jest dużymi zestawami chłodniczymi o ładowności kilkudziesięciu ton, a także autami typu bus, które posiadają specjalne agregaty chłodnicze. Przewoźnik chłodniczy powinien dbać o to, by samochody chłodnie posiadały wydajną aparaturę chłodniczą, były w pełni sprawne technicznie, a także były wyposażone w rejestratory temperatury. Przewoźnik chłodniczy podczas transportu warzyw powinien zwracać uwagę nie tylko na temperaturę wewnątrz chłodni, ale również na zewnątrz. Ma ona bowiem wpływ na to, co dzieje się w komorze chłodniczej – szczególnie w samochodach starszego typu. W czasie długiej trasy na bieżąco trzeba regulować temperaturę, w przeciwnym razie może się bowiem okazać, że po dotarciu do odbiorcy produkty nie będą nadawały się do spożycia.

Jak zapakować warzywa do transportu?

Transport drogowy warzyw wymaga nie tylko warunków chłodniczych i niskich temperatur, ale również odpowiednich opakowań. Ich zadaniem jest ochrona płodów rolnych przed światłem, a także przed uszkodzeniami, które mogą pojawić się w czasie transportu. Warzywa nie powinny się obijać, niektóre gatunki nie mogą być również przewożone w jednym zbiorczym opakowaniu lub komorze ze względu na intensywne wydzielanie gazów, które negatywnie wpływają na inne gatunki. Warzywa należy więc przewozić w przeznaczonych do tego skrzynkach, kartonach bądź opakowaniach foliowych, ale tylko takich, które są przeznaczone do kontaktu z żywnością. Sposób pakowania powinien zapobiegać zgnieceniom i odkształceniom opakowań, a także wypadaniu produktów podczas jazdy.

Transport chłodniami – postaw na sprawdzone usługi

Przewożenie warzyw w warunkach chłodniczych to gwarancja, że w niezmienionym stanie dotrą od producenta do odbiorcy. Duże przedsiębiorstwa produkcyjne najczęściej dysponują własnym taborem chłodniczym, jednak mniejsze gospodarstwa warzywnicze czy sadownicze korzystają zwykle z zewnętrznych usług transportowych. Warto wybierać przewoźników, którzy mają wiedzę, doświadczenie, doskonałe opinie wśród dotychczasowych klientów i przede wszystkim – nowoczesną, świetnie wyposażoną flotę samochodów chłodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.