Każdego dnia pojawiają się na sklepowych półkach świeże warzywa i owoce, niezależnie od pory roku. Wymaga to oczywiście przetransportowania ogromnej ilości produktów spożywczych, co należy zrobić z zachowaniem odpowiednich warunków, aby nie uległy one zniszczeniu w trakcie przewożenia. Bardzo często warzywa i owoce muszą pokonać wiele kilometrów, aby dotrzeć do wyznaczonego miejscu, a przewoźnik jest zobowiązany do przestrzegania przyjętych norm i wymogów dotyczących transportu drogowego.
Transport drogowy warzyw wymaga postępowania zgodnie z przyjętymi normami i wymogami
Zgodnie z rozporządzeniem odnoszącym się do międzynarodowego transportu drogowego warzyw kluczowe staje się zadbanie o szereg kwestii związanych z należytym zabezpieczeniem surowców, jakości użytych materiałów, atestów, ochrony pracowników. Przed przewoźnikiem staje zadanie dostosowania się do wszystkich wymogów, aby spełnić wytyczone standardy.
Znaczenie ma przewożenie warzyw we właściwych warunkach, dlatego konieczne staje się kontrolowanie temperatury i poziomu wilgotności. Warunki termiczne muszą być zgodne z przepisami prawa żywnościowego, które obowiązują w Polsce i w krajach Unii Europejskiej. Przewoźnicy muszą postępować zgodnie między innymi z rozporządzeniem WE nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady oraz rozporządzeniem nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie higieny środków spożywczych.
Przepisy jasno określają również, jakich procedur trzeba przestrzegać podczas załadunku produktów spożywczych, ich rozładunku. Należy zapewnić odpowiednie warunki pracy dla wszystkich osób, które odpowiadają za transport. Czasem wręcz konieczne staje się dokumentowanie całej historii przewozu, aby móc potem sprawdzić, czy wszystko przebiegło zgodnie z procedurami i standardami. Weryfikuje się przykładowo trasę, pochodzenie warzyw, temperaturę i czas.
W jakich warunkach przebiega transport warzyw?
Warzywa jako świeże produkty muszą być przewożone w takich warunkach, aby zachować je jak najdłużej w jak najlepszej jakości, w celu spowolnienia procesu ich starzenia się i tracenia na wartości. Na zachodzące procesy fizjologiczne w nich wpływa przede wszystkim temperatura i wilgotność. Warzywa zużywają tlen i wydzielają dwutlenek węgla, ciepło i parę wodną. Przechowywanie ich w niewłaściwy sposób przyspiesza procesy oddychania i parowania, czyli psucia się produktów. Niezbędny jest wobec tego transport chłodniczy, aby zapewnić optymalne warunki termiczne, kontrolować wilgotność i temperaturę, odpowiednie dla poszczególnych typów warzyw.
Są one ściśle kontrolowane, niezbędne staje się także dobranie właściwych pojemników do bezpiecznego przewozu. W transporcie drogowym warzyw wykorzystuje się skrzynki z polietylenu, bo są one niepodatne na uszkodzenia mechaniczne, dobrze zabezpieczają zawartość przed uderzaniami. Można liczyć na odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, utrzymanie stałej temperatury i wilgotności. Na korzyść skrzynek z HDPE przemawia ich łatwe czyszczenie, co przekłada się oczywiście na zachowanie wysokiej higieny. Jest to wobec tego rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne, nie ma problemu ze składowaniem i przenoszeniem pojemników.
Jakich pojazdów używa się w transporcie chłodniczym warzyw?
W celu przewiezienia świeżych warzyw niezbędne staje się użycie do tego specjalistycznych pojazdów chłodniczych, które są w stanie utrzymać stałą temperaturę i wilgotność przez całą trasę, czyli od załadunku aż po rozładunek. Obecnie można liczyć na samochody, które zostały wzbogacone w zaawansowane rozwiązania technologiczne, nowoczesne systemy chłodzenia, które monitorują na bieżąco wszystkie parametry.
Wbudowane czujniki rejestrują temperaturę w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możliwe staje się szybkie zareagowanie, gdy wystąpią jakieś nieprawidłowości, anomalie termiczne. Przestrzenie ładunkowe projektuje się w taki sposób, aby zredukować do minimum ryzyko wystąpienia uszkodzeń mechanicznych i usprawnić przewóz.
Kolejną innowacją w pojazdach przeznaczonych do transportu drogowego warzyw jest wyposażenie ich w systemy nawigacyjne i komunikacyjne, co pozwala na ciągłe monitorowanie całego przebiegu trasy i czasu dostarczenia produktów, odbywa się to w sposób zdalny. Coraz częściej sięga się po samochody, które mają silniki niskoemisyjne, stosuje się także rozmaite technologie mające za zadanie zmniejszyć zużycie paliwa. Wszystko to służy oczywiście dbałości o środowisko, czyni transport bardziej efektywny i pozwala zaoszczędzić pieniądze.
Podsumowanie
Warzywa muszą być przewożone w ściśle kontrolowanych warunkach, zgodnie z przyjętymi normami i przepisami, dlatego trzeba szukać przewoźnika, który je wszystkie spełni. Wszystko to ma na celu zachowanie ich świeżości jak najdłużej, czyli chronienie przed utratą wartości. Jeśli klienci mają otrzymać produkty spożywcze wysokiej jakości, to konieczne staje się przestrzeganie przepisów regulujących transport drogowy, stosowanie właściwych technik chłodzenia, wykorzystanie specjalistycznych pojazdów i pojemników transportowych.