Nie wszystkie towary można przewozić w jednakowy sposób. Dotyczy to głównie produktów, które są wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Szczególnie trzeba uważać z wyrobami spożywczymi, produktami chemicznymi czy lekarstwami. W wielu przypadkach niezbędny jest transport chłodniczy.
Transport chłodniczy – czym jest?
Transport chłodniczy stosowany jest wtedy, kiedy przewożone towary muszą znajdować się w odpowiednio niskiej temperaturze, co wpłynie na ich jakość. Zazwyczaj transport ten jest wykorzystywany podczas przewożenia żywności np. ryb, mięs, nabiału, mrożonek, owoców, warzyw, mrożonego pieczywa itp. Niezwykle istotne jest to, że transport chłodniczy jest stosowany także podczas przewozu lekarstw. Nie należy zapominać o wilgotności powietrza. Przewóz nie może bazować na jednoczesnym transporcie takich produktów, które mogą wejść ze sobą w szkodliwe reakcje.
Jak przebiega transport chłodniczy?
Wyróżniamy kilka typów chłodni stosowanych w transporcie chłodniczym. Różnią się między sobą konstrukcjami i funkcjonalnościami. Popularna jest przykładowo chłodnia z grodzią, która pozwala oddzielać od siebie różne produkty. W trakcie transportu można ustawić dla obu segmentów różne temperatury. Niezwykle ceniony jest też pojazd typu dopplestock. Pozwala on rozmieścić ładunek na dwóch poziomach i ma regulowaną podłogę. Na rynku dobrze odnajdują się też izotermy, w których stosuje się specjalne materiały izolacyjne pozwalające na utrzymanie określonej temperatury.