Hubo Sp. z o. o.

Kategorie
Blog

Jak transportuje się wino?

Odpowiedni transport ma kluczowe znaczenie dla zachowania pierwotnych właściwości wina. Tego typu alkohol jest bowiem produktem bardzo nietrwałym, a niewłaściwe przechowywanie może negatywnie wpłynąć na aromat, smak, a nawet wygląd trunku. Dodatkowo cały proces wymaga przestrzegania określonych zasad, standardów bezpieczeństwa i norm prawnych. Jak prawidłowo transportuje się więc wino?

Transport drogowy FTL

Transport wina, szczególnie międzynarodowy wymaga przede wszystkim doboru właściwego pojazdu. Zarówno w Polsce, jak i w całej Europie najczęściej wybieranym sposobem przewozu wina jest transport całopojazdowy FTL (Full Truck Load). Polega on na dokładnym wypełnieniu naczepy danego środka transportu ładunkiem pochodzącym wyłącznie od jednego producenta. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu, zwłaszcza w porównaniu do transportu drobnicowego LTL (Less Truck Load), ze względu na pominięcie etapu konsolidacji ładunków od różnych klientów. Warto również zauważyć, że w takim przewozie trunki dostarczane są bezpośrednio do miejsca przeznaczenia. Zapewnia to więc nieco większą kontrolę nad przewożonym winem, a także sposobem jego dystrybucji. Zazwyczaj w transportach FTL wykorzystywane są różne modele pojazdów ciężarowych wyposażonych w windę załadowczą, platformę oraz naczepę typu plandeka. W niektórych przypadkach alkohole przewożone są też w kontenerach. Dla większości producentów wina wybór transportu drogowego FTL okaże się także o wiele bardziej opłacalny, jednocześnie pozwalając nieco zaoszczędzić na czasie i kosztach obsługi.

Transport chłodniczy międzynarodowy

W przypadku konieczności przewiezienia wina na większe odległości bardzo często wykorzystywany jest również transport morski bądź lotniczy. Transport chłodniczy międzynarodowy wina statkiem pomaga zapewnić optymalną temperaturę oraz efektywnie minimalizuje wstrząsy i drgania w trakcie przewozu. W takich sytuacjach wino zostaje przechowywane w specjalnych kontenerach chłodniczych lub z wkładem izolacyjnym. Transport wina samolotem jest zdecydowanie droższą opcją, ale może okazać się najlepszym rozwiązaniem przy przewozie drogocennych trunków. Transport lotniczy pozwala bowiem ekspresowo dostarczyć alkohol do miejsca docelowego, jednocześnie minimalizując przy tym ryzyko jakichkolwiek uszkodzeń.

Opakowania transportowe wina

Sposób pakowania wina ma także niezwykle istotne znaczenie dla jego udanego transportu. Producenci do wyboru mają zarówno wytrzymałe opakowania kartonowe, jak i elegantsze torebki bądź koszyki. Dozwolony jest również przewóz wina w skrzyniach wykonanych z materiałów odpornych na wstrząsy, w tym drewnianych, styropianowych czy stworzonych z pianki poliuretanowej. Aby zapobiec uszkodzeniu butelek podczas przewozu trunki powinny być przechowywane w pozycji horyzontalnej, dzięki czemu korek cały czas pozostanie wilgotny, co nie wpłynie później negatywnie na jakość i smak wina. Do transportu tego rodzaju alkoholu najczęściej wykorzystuje się opakowania kartonowe z przegrodami, które mieszczą dziewięć albo dwanaście butelek. Tektury sprawiają, że transport napojów jest o wiele bezpieczniejszy, ponieważ skutecznie minimalizuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych powodowanych przez wstrząsy w trakcie jazdy. Ponadto doskonale chronią wino przed działaniem promieni słonecznych. Aby wypełnić wolną przestrzeń w kartonach producenci zazwyczaj decydują się na użycie folii bąbelkowej. Do zabezpieczenia opakowań zbiorczych stosują za to folię typu stretch.

Optymalna temperatura i zaciemnienie

Oczywiście nie należy też zapominać, że transport wina wymaga odpowiedniej temperatury. Do każdego rodzaju wina optymalne temperatury przechowywania dobierane są indywidualnie, jednak ogólnie przyjmuje się, że są to granice pomiędzy 10°C a 15°C. Zbyt wysoka temperatura może bowiem doprowadzić do przyśpieszonego dojrzewania, co spowoduje utratę pierwotnych aromatów. Z kolei za niska często negatywnie wpływa na jakość trunków. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia zapewnienia właściwej ochrony przed światłem. Sprawdzony przewoźnik chłodniczy doskonale wie, że wino powinno znajdować się wyłącznie w przyciemnionym miejscu, co zapobiegnie działaniu promieni słonecznych na poszczególne składniki chemiczne alkoholu.

Jakie dokumenty są potrzebne do transportu wina?

Aby transport wina był w pełni legalny to przewoźnik musi posiadać odpowiednie poświadczenia i dokumenty. Osoby zajmujące się transportem takich produktów powinny więc wykazać się zezwoleniem ADR. Ze względu na to, że wino jest artykułem spożywczym to należy posiadać również zaświadczenie z Powiatowego Inspektoriatu Sanitarnego i aktualną książeczkę zdrowia. Ponadto wszystkie firmy transportowe muszą działać zgodnie z zasadami HAACCP określającymi skalę zagrożeń bezpieczeństwa, które mogą nastąpić podczas dystrybucji towarów.

Transport wina musi więc być odpowiednio przygotowany oraz dostosowany do obowiązujących obecnie przepisów. Tylko wtedy producenci mogą mieć pewność, że ich trunki zachowają zakładany smak, jakość i aromat.