Hubo Sp. z o. o.

Kategorie
Blog

Transport leków weterynaryjnych – kluczowe aspekty

Logistyka jest działem dość skomplikowanym i obejmuje nie tylko transport, ale także znajomość przepisów związanych z przewożeniem różnego rodzaju produktów. Szczególną uwagę należy zwrócić na transport leków weterynaryjnych, które muszą być przewożone w odpowiednich warunkach. Ważne jest nie tylko doświadczenie w tej dziedzinie, ale także umiejętność logicznego myślenia i zaplanowania całego procesu, począwszy od składowania, a skończywszy na transporcie i dostawie pod wskazany adres. Przepisy prawne mówią o tym, że leki weterynaryjne mogą być traktowane w taki sam sposób, jak inne towary. Oczywiście muszą być przewożone w warunkach, w których nie zmienią one swoich właściwości. Ważne jest zatem zabezpieczenie ich przed działaniem czynników zewnętrznych. 

Transport leków weterynaryjnych w odpowiedniej temperaturze

Większość leków musi być przechowywana w odpowiednich warunkach, aby zachowały one swoje właściwości. Najczęściej leki weterynaryjne są transportowane w specjalnych chłodniach, w których jest temperatura na odpowiednim poziomie. Może to być zakres od 2 do 8 stopni, a także temperatury poniżej 0. Dystrybucja leków w takich warunkach musi być na bieżąco monitorowana i należy to do obowiązków firmy, która zajmuje się transportem. Chodzi przecież o bezpieczeństwo i skuteczność medykamentów, które mają pomóc zwierzętom w ich problemach zdrowotnych. Przepisy dotyczące transportu leków weterynaryjnych wskazują, jakim samochodem powinny być one przewożone. Chodzi o to, aby były to kontenery chłodnicze bądź samochody-chłodnie. Pierwszy rodzaj jest najczęściej wykorzystywany do transportu dalekobieżnego. Samochody-chłodnie najlepiej sprawdzają się na krótkich odcinkach. 

Jak bezpiecznie transportować leki weterynaryjne?

Kluczowym aspektem związanym z transportem leków weterynaryjnych jest bezpieczeństwo. Transport musi być tak przygotowany, aby wszystkie leki były odpowiednio zapakowane. W czasie przewozu nie może dojść do skażenia czy uszkodzenia opakowań. Niezwykle istotne jest chronienie leków przed działaniem temperatur, ale nie wolno zapomnieć też o odpowiedniej wilgotności. Z tego względu transportem zajmują się specjalistyczne firmy, które mają niezbędne certyfikaty potwierdzające zdolność do bezpiecznej dystrybucji leków weterynaryjnych. Oprócz specjalistycznej floty pojazdów ważna jest też logistyka. Leki powinny dotrzeć we wskazane miejsce w najkrótszym możliwym terminie. Firma powinna zatem mieć opracowaną optymalną trasę podróży. 

Transport leków weterynaryjnych drogą lądową

Już wcześniej zostało wspomniane, że leki weterynaryjne muszą być transportowane w odpowiednich samochodach, w których panuje konkretna temperatura. Transport leków najczęściej odbywa się drogą lądową, gdyż jest to najszybsza i najbezpieczniejsza forma. Zapewne w tej kwestii można usłyszeć wiele głosów, że transport lotniczy jest znacznie szybszy. Jednak samolotem nie zawsze można wszystko przetransportować, a dodatkowo taka forma jest znacznie droższa. Nie zawsze też firmy dysponują chłodniczymi kontenerami, które w odpowiedni sposób zabezpieczą zawartość. Transport lotniczy odbywa się na dłuższych dystansach, a więc w wypadku, gdy leki muszą być przetransportowane do innego kraju lub na inny kontynent. 

Kluczowe aspekty związane z transportem leków weterynaryjnych

Transport leków weterynaryjnych odbywa się w specyficznych warunkach. Z tego względu należy znaleźć firmę, która dysponuje odpowiednimi samochodami, ale także spełnia wysokie standardy związane z przewożeniem tego rodzaju specyfików. Na terenie kraju działają przedsiębiorstwa, które mogą przewozić bezpiecznie leki w warunkach chłodniczych. Do dyspozycji mają one nie tylko samochody-chłodnie, ale także powierzchnie magazynowe, w których panują odpowiednie warunki. W takich pomieszczeniach są specjalne urządzenia, które umożliwiają kontrolę temperatury. Na bieżąco te informacje mogą być przesyłane do odbiorcy. W każdym pomieszczeniu i na każdym etapie dystrybucji panują warunki zgodnie z rygorystycznymi wymaganiami dotyczącymi składowania leków weterynaryjnych. Oprócz specjalistycznych urządzeń przy obsłudze tego rodzaju towarów pracują doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy. Transport leków weterynaryjnych może odbywać się w samochodach, w których temperatury oscylują miedzy 15 a 25 stopniami. Są także przewozy związane z zimnym łańcuchem dostaw i wówczas w chłodni temperatura jest ustawiona pomiędzy 2 a 8 stopniami Celsjusza. Niektóre leki wymagają niższych temperatur i wówczas są one transportowane w temperaturach -20 stopni w suchym lodzie.

Dokumentacja przy transporcie leków weterynaryjnych 

Każdy transportowany towar musi posiadać odpowiednią dokumentację. Również w przypadku transportu leków weterynaryjnych nie wolno pominąć tej kwestii. Wszystkie dokumenty muszą być dokładnie wypisane. W dokumentacji nie może zabraknąć informacji dotyczących czasu przewozu czy przebytej drogi. Nie trzeba nikomu wspominać, że ilość leków w dokumentach musi odpowiadać ilości leków zapakowanych do transportu. Formalności obejmują także zapisanie wszystkich specyficznych warunków, w jakich leki muszą być przewożone i ustalenie konkretnych parametrów.   Jest wiele aspektów, które muszą zostać uwzględnione podczas transportu leków weterynaryjnych. Z tego względu najczęściej przewozem zajmują się wykwalifikowani przewoźnicy, którzy dysponują odpowiednią flotą pojazdów i przestrzeniami magazynowymi dostosowanymi do specyficznych warunków, w jakich leki weterynaryjne muszą być przechowywane.